SlowJogging - czyli radość z ruchu i relacji
Projekt "GreenPE – Jako innowacyjny model aktywności fizycznej na rzecz zrównoważonego zdrowia osobistego i środowiskowego" został zrealizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie i dostarczył uczestnikom biorącym udział w projekcie możliwości wprowadzenia nawyków do zdrowego stylu życia poprzez innowacyjną formę jaką jest slow jogging. Inicjatywa ta była częścią projektu finansowanego z Funduszu Wyszehradzkiego, który angażował uczelnie z Polski, Węgier, Czech i Słowacji.
Spotkanie inaugurujące projekt miało miejsce w lutym 2024 roku na Uniwersytecie w Pecsu, gdzie spotkali się przedstawiciele wszystkich partnerów, w tym dr Karolina Talar i mgr Dominik Jurasiński z krakowskiej AWF. Celem projektu było nie tylko poprawienie zdrowia fizycznego uczestników, ale także budowanie relacji oraz integracja grupy studentów.
SlowJogging, dostarczający wiele pozytywnych bodźców w ramach aktywności fizycznej, łączy elementy aktywności fizycznej i społecznej. Uczestnicy pod kątem profesjonalnych instruktorów byli zachęcani do wspólnego biegania w dostosowanym tempie, co sprzyjało korzystnie na poprawę kondycji oraz nawiązywaniu nowych więzi społecznych. Projekt ten stawiał na współpracę i dostępność dla wszystkich tych, którzy na co dzień są osobami nietrenującymi co sprawiało, że każdy mógł wziąć w nim udział, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej.
W ramach projektu zaplanowano 20-tygodniowe pilotażowe sesje, które obejmowały regularne cotygodniowe treningi oraz zajęcia o charakterze wykładowym na temat szeroko rozumianego zdrowego stylu życia i form aktywności fizycznej. Dodatkowo, uczestnicy projektu mogli liczyć na wsparcie ze strony zespołu specjalistów projektu, co ostatecznie miało wpływ na dynamiczne działania i jak sami uczestnicy ocenili, przyjazne środowisko.
Udział w programie oraz wspólna aktywność promowały zdrowe nawyki oraz integrację społeczną, dając tym samym uczestnikom możliwość na nawiązanie nowych relacji wśród swoich innych adeptów z naszej Akademii jak i spoza niej. Same sesje treningowe slow joggingu wzmacniały poczucie wspólnoty oraz budowały pozytywne nawyki na przyszłość wśród uczestników.
Grupa studentów uczestniczących w realizowanym projekcie wyraziło swoje zadowolenie z możliwości partycypacji w takiej odmianie aktywności fizycznej, która łączyła ich z innymi osobami, Wrażenia z projektu były zdecydowanie pozytywne, a uczestnicy często podkreślali znaczenie wspólnej motywacji oraz wsparcia w dążeniu do zdrowego stylu życia.
Śmiało można powiedzieć o tym, że slow jogging sprzyja ogólnemu zdrowiu człowieka, wywołując korzyści na jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Regularna aktywność fizyczna w tej postaci wraz z połączeniem nowo powstałych relacji, przyczynia się kluczowo do redukcji stresu, poprawy nastroju oraz ogólnego samopoczucia. Dzięki doświadczeniom takim jak te powstała chęć kontynuowania podobnych działań, co wskazuje na zainteresowanie organizowaniem dalszych sesji slow joggingu oraz innych aktywności sprzyjających zdrowiu i integracji wśród studentów. Projekt "GreenPE" nie tylko wprowadził innowacyjne podejście do wychowania fizycznego, ale także zainspirował do dalszego działania na rzecz wspólnego zdrowia i relacji społecznych.
Wszystkim uczestnikom biorącym udział w projekcie jako cały zespół pragniemy serdecznie podziękować oraz w przyszłości zaprosić do dalszej współpracy w podobnych wydarzeniach, których głównym założeniem jest wasz dobrostan, nawiązywanie więzi społecznych oraz uśmiech na twarzy związany z waszym aktywnym trybem życia.
Za Zespół realizujący projekt:
dr hab. Ewa Kałamacka, prof. nadzw. - kierownik projektu
dr Karolina Talar - wykonawca,
dr Joanna Gradek - wykonawca,
mgr Dawid Nabiałek - wykonawca,
mgr Dominik Jurasiński - wykonawca.
Dodatkowe linki związane z projektem:
https://www.akf.krakow.pl/o-nas/polityka-jakosci/219-inne/projekty-unijne/4784-greenpe
https://www.greenpeproject.com/
Podcast Radio Kraków- Dominik Jurasiński : Slow jogging , to także spotkanie ludzi
Podcast Radio Kraków- Nie tylko slow jogging..
Osiągnięcia doktorantów rocznik 2019
- mgr Katarzyna Fedejko-Kaflowska: Działaczka samorządowa, współzałożycielka i wiceprezeska fundacji SPARKhub wspierającej studentów, doktorantów i absolwentów.
Pełnomocniczka ds. Aktywności Fizycznej i Sportu Krajowej Reprezentacji Doktorantów
Pełnomocniczka ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Krajowej Reprezentacji Doktorantów
Przedstawicielka AWF Kraków w Porozumieniu Doktorantów Uczelni Krakowskich
Zastępca Przewodniczącego w Ogólnopolskim Porozumieniu Doktorantów Akademii Wychowania Fizycznego
Pracowniczka Zakładu Terapii Zajęciowej Sensorycznej AWF Kraków - mgr Łukasz Rydzik: autor i współautor ponad 40 artykułów naukowych, dwóch podręczników (4790 pkt MEIN , 138 Impact Factor, Indeks Hirscha 7) oraz ponad 20 publikacji popularnonaukowych. Wykonawca oraz kierownik grantów prowadzący liczne współprace międzynarodowe. Redaktor Antropomotoryka Journal of Kinesiology and Exercise Sciences – 70 pkt MEIN, Redaktor gościnny w czasopiśmie Appilied Sciences – 100pkt MEIN, członek redakcji Slobozhanskyi Herald of Science and Sport. Recenzent w czasopismach: Scientific Reports, BMC Sports Science, Medicine and Rehabilitation, International Journal of Environmental Research and Public Health, Healthcare, Medicina, Sports. Trener klasy mistrzowskiej w kickboxingu, odznaczony honorowo złotą odznaką za zasługi dla Polskiego kickboxingu.
- mgr Jagoda Rojek: uzyskała Grant dla Młodych Naukowców, który zrealizowała w latach 2020-2022. Uczestniczyła w projekcie finansowanym przez Ministra Edukacji i Nauki pt: „PRO-EBP Platforma promowania i upowszechniania praktyki zawodowej opartej na wiedzy naukowej.” Realizowanym w latach 2020-2022. W ramach projektu przeszła szkolenia eksperckie ze skali PEDro (Physiotherapy Evidence Database). Jako prelegentka uczestniczyła w wielu konferencjach. Jest współautorką trzech publikacji naukowych.