dr hab. Agnieszka Suder, prof. AWF

Profesor w Instytucie Nauk Podstawowych na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie, kierownik Zakładu Anatomii, członek Rady Wydziału RR oraz Rady Naukowej AWF. Autorka licznych publikacji w renomowanych periodykach naukowych, m. in. American Journal of Human Biology, Journal of Physiology and Pharmacology, Journal of Clinical Medicine, European Journal of Clinical Nutrition, Clinical Biomechanics, Gait & Posture, European Journal of Pediatrics. Uczestniczyła czynnie w międzynarodowych obradach podczas kongresów poświęconych otyłości, m.in. International Symposium on Obesity and Related Diseases, European Congress on Obesity, Congress of European Childhood Obesity Group, czy Congress of European Anthropological Association. Równocześnie stale pogłębia swoją wiedzę biorąc udział w szkoleniach nt. „USG w praktyce fizjoterapeuty – Sonofeedback”, „Elektromiografia w badaniach naukowych”, „Analiza chodu i jej wykorzystanie w praktyce fizjoterapeutycznej”, „Trening dna miednicy według koncepcji Bebo® jako profilaktyka nietrzymania moczu w okresie ciąży”. Jest członkiem European Association for the Study of Obesity (EASO) oraz European Anthropological Association (EAA). Recenzent projektów badawczych, prac publikowanych w czasopismach naukowych, członek i recenzent w komisjach doktorskich i habilitacyjnych. Nagrodzona między innymi Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Indywidualną Nagrodą Naukową I stopnia MNiSW za osiągnięcia naukowe.

Prowadzi badania naukowe związane z biologicznymi, biochemicznymi, hormonalnymi oraz behawioralnymi uwarunkowaniami nadwagi i otyłości. Drugi obszar zainteresowań badawczych stanowi efektywność wybranych metod fizjoterapii w procesie leczenia i usprawniania pacjentów z różnego typu dysfunkcjami układu ruchu. Obecnie realizuje badania dotyczące wpływu treningu zdrowotnego na poziom wybranych adipokin tkanki tłuszczowej u mężczyzn z zespołem metabolicznym oraz wpływu zabiegów wibroterapii na poziom wskaźników biochemicznych krwi u osób z nadwagą.

  • Akademia Wychowania Fizycznego
    im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • 31-571 Kraków Al. Jana Pawła II 78